Jak fungují GPS lokátory

Jak fungují GPS lokátory

Z GPS lokátorů se postupem času stala velice dostupná zařízení, které lze pořídit již za ceny začínající na 1000 korunách za základní model. Vyšší modely GPS lokátorů lze poté pořídit ceny od 4000 korun. Za vyšší cenu získáte lepší citlivost GPS čipu, odolnější zpracování, vyšší výdrž baterie a možnost sledování pohybu online a to i zpětně.

Cena modelů G101G202 a G404 navíc již zahrnuje základní nastavení a účet pro online sledování na první rok zdarma. Cena mapového podkladu po prvním roce je 490 korun ročně.

Ovládání

GPS lokátory se ovládají pomocí SMS příkazů, na které lokátory rovnou odpovídají. Pokud na zařízení odešlete SMS, která má něco nastavit, přijde Vám zpět potvrzení o tom, že nastavení proběhlo v pořádku.

Pomocí SMS lze také získat informaci o poloze GPS lokátoru. Ve chvíli, kdy takovou SMS odešlete a lokátor ji v pořádku zpracuje, odešle Vám zpět SMS s údaji o poloze. Tato SMS obsahuje souřadnice a také odkaz na Google Mapy, který stačí jen otevřít a uvidíte aktuální polohu zobrazenou přímo v rozhraní Google Map – a to buď v mobilní aplikaci nebo v mobilním prohlížeči. Odkaz lze samozřejmě také libovolně kopírovat a přeposílat dál – pokud se na odkaz chcete podívat např. na PC nebo jej přeposlat někomu dalšímu.

Pokud máte lokátor s možností online sledování, lze polohu sledovat přímo ve webovém rozhraní. K dispozici je v tomto případě poloha aktuální i historie pohybu GPS lokátoru. Nastavení však probíhá také pomocí SMS a i lokátory s možností online sledování lze samozřejmě využívat a ovládat také čistě pomocí SMS.

Pro správné fungování je potřeba SIM karta. Pro SMS ovládání nemusí být datová, pro online sledování ano – ale pozor – nikdy se nesmí jednat o čistě datovou SIM kartu.

Jakou SIM kartu zvolit?

V lokátoru je třeba mít SIM kartu s aktivními daty. Zároveň se nesmí jednat o čistě datovou SIM, protože GPS lokátory obecně potřebují ke své funkčnosti používat i klasickou GSM komunikaci (tj. SMS a případně i telefonování).

Spotřeba dat je minimální (řádově jednotky, maximálně desítky MB za měsíc). Lze v pohodě používat i zpomalená data. K tomuto účelu se dříve dali dobře využít předplacené SIM některých operátorů, kteří poskytovali zpomalený internet třeba i na několik měsíců zdarma (půl roku za jedno 200 Kč dobití kreditu). Tyto služby však byly, nejspíše díky změnám v roamingu po EU, zrušeny.

Řešení jsou tak aktuálně 2 – pokud využíváte tarif u některého z operátorů, je někdy operátor ochotný poskytnout speciální tarif dle dohody (tj. např. bez volných SMS a minut a jen s 30 MB dat). Není to ale samozřejmostí. Cena by navíc nemusela být výhodná a SIM je v takovém případě vedena na Vaše jméno/firmu, na základě čehož je možné zjistit, kdo lokátor provozuje. Což někomu může vadit a někomu ne – záleží na použití lokátoru.

Druhou variantou je poté využití předplacených karet. Zpomalená data na půl roku za 200 Kč dobití kreditu už získat nelze, ale ceny jsou pořád na dobré úrovni. Operátor SAZKAmobil nabízí 100 MB dat – platných 1 měsíc – za 60 Kč. Operátor MOBIL.cz pak umožňuje zakoupit 700 MB dat – platných jeden měsíc – za 130 korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *