Historicky nejdůmyslnější špionážní kamery #1

Historické spy kamery

Snad každý si při slově špión nebo tajný agent ihned vybaví Jamese Bonda a všechny jeho nejmodernější pomůcky, se kterými získává kompromitující materiály, nebo se kterými vždy přemůže všechny záporáky filmu. Agenti a špióni samozřejmě existují i ve skutečném světě a to už odedávna. Vždy se snažili být o krok napřed před sledovaným, získávat potřebné informace například pomocí spy kamery – velice zajímavou kategorií špiónských zařízení.

Jednotlivé historické kousky vám budeme představovat postupně v našem seriálu. Dnes začínáme s předchůdcem všech minikamer.

Historické spy kamery

Automatique De Bertsch

S dnešními spy kamerami je vše velice snadné, stačí jen zamířit, zmáčknout spoušť a je hotovo. Nikdo tuto nenápadnou proceduru nemusí ani postřehnout. Nicméně v historii to tak snadné rozhodně nebylo. V roce 1861 vynalezl Adolphe Bertsch první minikameru, která je často označována jako pradědeček všech minikamer. I přes velice kompaktní rozměry však zřejmě nikdy nebyla ke špionáži použita a to z důvodu technologie, se kterou byly fotografie pořizovány. Zvěd musel totiž spolu s minikamerou nosit také přenosnou „temnou komoru“ a samotné fotografování s dlouho dobou expozice zvědovi také na nenápadnosti nepřidalo. Nicméně s rozměry 10,5 x 4,5 cm si tento předchůdce minikamer určitě zaslouží úctu, nemyslíte?

Automatique De Bertsch
Zdroj: www.gizmodo.com

The Ansco Memo

Od roku 1871, kdy byl Richardem Leachem Daddoxem vynalezen  suchý želatinový fotografický proces, který začal postupně nahrazovat mokrý kolidiový proces, začalo být ve světě fotografie vše mnohem snazší. Fotoaparáty jako 35mm Ansco Memo Miniature, se staly velmi rychle standardním vybavením soukromých detektivů a to zejména ve dvacátých a třicátých létech 20-tého století. Přístroje byly dostatečně malé, aby se vešli do kapsy a dostatečně rychlé pro nenápadné získání fotografie.

Spy kamera - The Ansco Memo
Zdroj: www.gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *